« Rujan 2024 »

Tragom obitelji Turković
Autor: Josip Mažar, 28. 5. 2024.

Općinska skupština Slavonska Požega donijela je 18. prosinca 1963. godine rješenje po kojem se osniva Centralna osnovna škola u Kutjevu. Škola će imati naziv Osnovna škola „Josip Kolombo“ Kutjevo.

Općinska skupština  Slavonska Požega na 5. zajedničkoj sjednici Vijeća udruženog rada, Društveno-političkog vijeća i Vijeća mjesnih zajednica održanoj 14. 5. 1991. donosi Odluku o promjeni naziva Osnovne škole „Josip Kolombo“ Kutjevo u naziv Osnovna škola Zdenka Turkovića Kutjevo.

Povodom te odluke, Vijeće radnika škole odlučilo je na 33. godišnjicu naziva škole po Zdenku Turkoviću, organizirati Školski projekt i Dan otvorenih vrata škole. Radnici škole, učitelji i učenici tijekom cijele su godine istraživali lik i djelo Zdenka Turkovića, obilazili su Kutjevački podrum i Dvorac, razgovarali su s osobama koje bi nešto znale o tom vremenu, međusobno dijelili informacije i saznanja…

13. svibnja organizirano je i predavanje „Obitelj Turković i Kutjevo“ kojeg je održao prof. Goran Hruška u kutjevačkoj kinodvorani. Profesor je pred punom dvoranom govorio o važnosti obitelji Turković i njihovom doprinosu u razvoju ne samo šumarstava, vinogradarstva, nego i samog mjesta Kutjeva. Njegovo predavanje obogatili su učenici 2. i 3. razreda koji su svojom pjesmom i plesovima nazočne vratili u vrijeme obitelji Turković, a umirovljeni učitelj Ivan Abibović svojim je prekrasnim recitacijama pokazao kako su se ljudi nekada družili, poštivali i snalazili dok su šorovima hodali „pajde“ a djevojkama se išlo s čvarcima u džepovima jer je prvo trebalo umiriti pse selom da ih ne odaju.

Vrhunac obilježavanja 33. godišnjice naziva škole bio je 14. svibnja kada su se u školi okupili svi učenici matične i područnih škola – njih 345 koliko škola trenutno ima učenika. Svečani početak Dana otvorenih vrata škole malo je omela kiša, ali nakon uvodnog programa kojeg su nam opet održali naši učenici predvođeni svojim učiteljicama, profesoricom Glazbene kulture i g. Ivanom Karadžom, uslijedio je program po učionicama, hodnicima, dvorani, predvorju… Što se sve događalo teško je riječima opisati. Fotografije u nastavku, ali i videouradci i digitalna knjiga koja je u pripremi najbolje će vam dočarati koliko smo se uspjeli vratiti u vrijeme obitelji Turković.

Ovom prilikom velika zahvala ide svim učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima, tehničkom i pomoćnom osoblju škole na velikom angažmanu u pripremi i održavanju ovog Projekta. Također, posebna zahvala g. Goranu Hruški, g. Ivanu Abiboviću, g. Ivanu Karadži. Hvala i našim umirovljenicima, roditeljima, predstavnicima policije i Grada, živućim nasljednicima obitelji Turković koji su nas posjetili ova dva dana i svima koji su nas podržali i medijski popratili.

I na kraju, ovaj dan ne bi bio tako ispunjen da nas nisu posjetili članovi DVD-a Kutjevo i Udruga obrtnika Brodsko-posavske županije koji su nam prezentirali kako su se nakada gasili požari, kako su se od gline pravili lonci, kovali predmeti i obrađivali drvo i koža. Hvala im na njihovom dolasku i prezentaciji starih zanata.

„Kad se male ruke slože…“

Fotografije možete pogledati:

Fotografije po radionicama

U nastavku se nalaze i videozapisi koje su napravili učitelji.

Tekst: Milorad Bandalo, dipl. teol.

Video: Tajana Andrišek Kamenčak, mag. prim. educ., Miroslav Peroutka, dipl. teol. i Dinko Antun Kandjera, mag. prim. educ.

Fotografije: Miroslav Peroutka, dipl. teol. i Josip Mažar, prof.