« Ožujak 2024 »

Obilježen Dan sigurnijeg interneta 2022.
Autor: Josip Mažar, 8. 2. 2022.

Dan sigurnijeg Interneta je jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače, odnosno u 2022. godini, 8. veljače. Prilika je to da se podsjetimo zašto je dobro biti informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara i kaznenih djela, te drugih nedopuštenih radnji, posebice kada su u pitanju djeca. Stoga je i naša škola tijekom mjeseca siječnja i veljače u suradnji sa PU požeško-slavonskom i Policijskom postajom Pleternica, organizirala prigodne radionice i edukacije za učenike 6. i 7. razreda na temu vršnjačkog nasilja putem Interneta, odnosno korištenja mobitela, mreža i ostalih komunikacijskih sredstava na siguran način i ne čineći štetu drugima.

Edukaciju su proveli kontakt policajka PP Pleternica Dragana Marinović Peula  i dr.sc. Goran Matijević, službenik za prevenciju iz Ureda načelnika PU požeško-slavonske, a učenici su upoznati s dobrim i ukazano im na loše pojavnosti koje mogu nastati uporabom mobilnih mreža i aplikacija, a sve kako bi se smanjila mogućnost kaznenih djela putem Interneta na štetu djece, te preveniralo vršnjačko nasilje. Tako je u istom vremenu, kroz temu sigurnog sudjelovanja u virtualnom svijetu obrađen i dio tematike vezan za preventivni program „Živim život bez nasilja“, a svakako je za napomenuti da je predavanje održano u sklopu šire preventivne aktivnosti u radu sad djecom koju provodimo zajedno s policijom na prevenciji u našoj školi.

Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Internetske sadržaje možemo stvarati svi, a pitanje kojim se moramo pozabaviti je stvaramo li ih s ciljem unaprjeđenja društvene svijesti, razmjene znanja i ideja i stvaranja novih partnerstava. Zajednička nam je zadaća stvarati odgovorno i sigurno online okruženje za sve.