« Ožujak 2024 »

8. razredi na terenskoj nastavi u Zagrebu
Autor: Marija John Ament, 26. 3. 2022.

Dana 23. ožujka 2022. osvanuo je prekrasan sunčan dan koji je bio stvoren za terensku nastavu naših osmih razreda u središte Lijepe naše. Okupili smo se ispred škole. Razrednice Zdenka Ugarković, Marija John Ament  te privremena razrednica Bojana Hrgić prebrojale su učenike i podijelile im posljednje upute te smo započeli svoje putovanje.

Osim razrednica osmih razreda u pratnji su išli još i nastavnica Glazbene kulture Elizabeta Štancl, koja je ujedno i jedan od organizatora ove terenske nastave, zatim nastavnica Mirjana Dukmenić, nastavnica Marija Bajić i nastavnik Dinko Antun Kandjera. Nastavnica Likovne kulture je također sudjelovala u organizaciji ove nastave.

U grad Zagreb stigli smo oko 14:00 sati. Čekajući izložbu, koja je za učenike bila organizirana, prošetalo se gornjim dijelom grada i uživalo u predivnim pogledima na grad. Naravno, ovakvi pogledi su savršeni za prekrasne fotografije stoga se odvojilo vrijeme kako bi učenici mogli stvoriti te fotografije koje će im ostati kao uspomene.

U 15:00 sati krenulo se na izložbu Vlahe Bukovca u Klovićeve dvore. Vlaho Bukovac jedan je od najpoznatijih hrvatskih slikara koji je stvarao krajem 18. i početkom 19. stoljeća. Učenici su gledali izložbu koja nosi nazivi Korijeni i krila, Vlaho Bukovac u Zagrebu, Beču i Cavtatu (1893. – 1903.)

Slike koje su učenici vidjeli bile su dio njegova stvaralaštva u različitim periodima njegova života, tako su neke slike nastale dok je živio u Zagrebu, neke u Beču, a neke u rodnom Cavtatu.

Učenicima su se jako svidjele slike koje su vidjeli i kako vrlo stvarno prikazuju određene detalje.

Nakon obilaska izložbe, iako već sad dosta umorni, učenici su rado prihvatili slobodno vrijeme unutar kojeg su mogli samostalno istraživati čari našeg glavnog grada.

Predvečer smo se svi okupili na središnjem trgu i zajedno uputili u HNK. Tamo smo gledali jednu od najpoznatijih hrvatskih opera Ero s onoga svijeta, za koju je libreto napisao Milan Begović (prema poznatoj narodnoj priči), a skladbu skladao Jakov Gotovac.

Opera je bila vrlo dinamična s brojnim zanimljivim, ali i smiješnim dijelovima. Velik broj učenika uživao je gledajući i slušajući operu.

Nakon završetka uputili smo se prema autobusu koji nas je sretno dovezao kući. Iako su učenici bili jako umorni nakon cijelog dana hodanja, atmosfera u autobusu na povratku bila je vrlo vesela i zanimljiva, no što se dogodi u autobusu na povratu s terenske nastave, ostaje u autobusu na povratku s terenske nastave.

U Kutjevo smo stigli u kasnim večernjim satima, a djelić atmosfere s terenske nastave možete vidjeti u fotogaleriji.

I za kraj, zahvalili bismo na donacijama koje je škola dobila od naših donatora kako bismo mogli umanjiti troškove ovoga puta i kako bi svi učenici imali mogućnost sudjelovanja na ovoj terenskoj nastavi.

Tekst napisala: Marija John Ament, mag. educ. philol. croat.