« Travanj 2024 »

HZJZ - važne obavijesti vezano za COVID 19!
Autor: Josip Mažar, 5. 10. 2021.

Ovim  putem obaviještavamo sve roditelje, učenike i djelatnike da je došlo do izmjena u postupanju kada je riječ o trajanju samoizolacije i postupanju s učenicima koji su radi bolesti izostali s nastave. U nastavku Vam prenosimo obavijest koju smo zaprimili iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Detaljne obavijesti se nalaze u primitku.

1. Bliski kontakti podliježu zdravstvenom nadzoru u karanteni/samoizolaciji u trajanju od 10 dana od zadnjeg bliskog kontakta sa zaraženom osobom.

Navedeno znači da će se svim osobama kojima je već izrečena mjera od 14 dana, samoizolacija automatizmom tijekom današnjeg dana skratiti na 10 dana. Primjerice, ako je samoizolacija bila od 23.9.-7.10. tijekom današnjeg dana će se skratiti na 23.9.-3.10. Navedeno, molimo Vas, prenesite roditeljima i učenicima u samoizolaciji.

1. Potreba za testiranjem na COVID-19 svih učenika (ne odnosi se na vrtiće za sada) koji izostanu iz škole zbog bolesti pa i kada se primarno ne sumnja na COVID-19 (kod sumnje na običnu prehladu i običnu virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i sl.). Ne treba testirati djecu koja se vraćaju u školu ako je jasno da su imali npr. streptokoknu anginu ili neku drugu bolest koja je jasno definirana kliničkom slikom i/ili laboratorijskim nalazima, prema procjeni izabranog liječnika.

Svaki učenik treba se testirati u dogovoru s izabranim liječnikom te se može vratiti u školu nakon zaprimanja negativnog nalaza ili nakon preboljenja COVID-19. Molimo Vas da o navedenim promjenama obavijestite roditelje djece koja su prethodnih dana izostala iz škole.

Radi pojačanog opterećenja testnih centara u županiji, predlažemo da se roditelji pravodobno obrate izabranim liječnicima kako bi djeca u razumnom roku mogla obaviti testiranje brzim antigenskim testom ili PCR testom. Testiranja na uputnicu brzim antigenskim testom se provode u ZJZ Požeško-slavonske županije, a PCR testiranja trenutno u OŽB Požega. Na testiranje naručuje izabrani liječnik.

Dodatna napomena jer smo primijetili potrebu za pojašnjenjem jer različita pravila vrijede za izuzeće od samoizolacije i COVID putovnice:

• Izuzeće od potrebe za samoizolacijom, ako je osoba preboljela COVID-19 ili je potpuno cijepljena i dalje je devet mjeseciDakle, u slučaju bliskog kontakta s pozitivnom osobom i cijepljene osobe i osobe koje su preboljele COVID-19 prije više od 9 mjeseci trebaju ići u samoizolaciju.
  • Produljen je rok trajanja COVID putovnicama na 12 mjeseci za cijepljene osobe. Kod osoba koje su preboljele COVID-19 i testirane su PCR testom, COVID putovnica i dalje vrijedi 6 mjeseci, s tim da svoj status preboljenja mogu dokazati i potvrdom izabranog liječnika gdje se ista priznaje (u HR). https://www.eudigitalnacovidpotvrda.hr/hr