« Ožujak 2024 »

Školski projekt područne škole Ciglenik - Ljetna učionica (kako napraviti velike stvari na malom odmoru)!
Autor: Josip Mažar, 11. 10. 2021.

Već dugi niz godina u PŠ Ciglenik želimo realizirati ideju o korisnom vanjskom prostoru, učionici na otvorenom. Prethodne školske godine sam na roditeljskom sastanku predložio ideju roditeljima, a oni su podržali zamisao i iskazali spremnost da sudjeluju u realizaciji. Dogovorili smo da u prvoj fazi roditelji sudjeluju u rušenju stabla smreke od kojeg smo planirali iskoristiti materijal za izradu stola i klupa za našu ljetnu učionicu.

Poduzeli smo sve mjere opreza i sigurnosti, upozorili susjede i tražili suglasnost da možemo rušiti stablo koje je palo na susjednu parcelu. Pokušao sam dogovoriti rezanje na obližnjoj pilani zbog kvalitetnije obrade, međutim, zbog zaostalih čavala i klinova u drveću po parkovima, morali smo sami prepiliti trupce na polovice od srušenog drveta. Učenici su prethodno sudjelovali na satu likovne kulture u ideji i nacrtu našeg radnog stola i klupa. U izradi su sudjelovali učenici, roditelji, vjeroučitelj Miroslav Peroutka, domar Krunoslav Galić i ravnatelj Milorad Bandalo.

Motornim pilama smo prepolovili i obradili sve potrebne elemente za naš stol i klupe, koristili smo svoje pile i sami nabavili ulje i gorivo dok je ravnatelj pribavio potrebne čavle za spajanje dijelova u cjelinu.

Učenici su aktivno sudjelovali  u izboru mjesta, planiranju i skiciranju izgleda ljetne učionice, obrađivali su drvo ravnajući i bruseći drvene površine,  a još će i sami bojati drvo zbog zaštite i dugotrajnosti.

Za kraj prve faze projekta smo se počastili roštiljom a naše veselje smo podijelili sa učenicima Područne škole Kula.

Prije zajedničkog ručka za našim stolom,  u školskom dvorištu je odigrana nogometna utakmica. Sponzor ručka je bio ravnatelj Milorad Bandalo koji je svojom nazočnošću uveličao naše slavlje.

Izradom klupa i stola u hladovini stare lipe ( posađena 1937. godine) naš projekt još nije završen.  Željeli bismo natkriti učionicu izradom sjenice koja bi zaštitila našu ljetnu učionicu od kiše i nevremena.

Tekst i fotografije: Ivo Marković, učitelj