« Travanj 2024 »

Učenici područnih škola Ciglenik i Poreč na „putu u Emaus“ učenicima u Kulu!
Autor: Josip Mažar, 5. 5. 2022.

Uskrsni  ponedjeljak je dan kad se Katolička crkva spominje puta uskrsnulog Isusa u Emaus s dvojicom učenika koji su ga prepoznali u lomljenju kruha. Od davnina je običaj na Uskrsni ponedjeljak posjećivati rodbinu i prijatelje, a tjedan koji počinje na Uskrsni ponedjeljak  naziva se još i bijeli tjedan jer je do 19. stoljeća Crkva Uskrs, kao najveći kršćanski blagdan, slavila osam dana. Novokrštenici, katekumeni su na dan svog krštenja, Uskrs, kao i prvu nedjelju iza Uskrsa, nosili bijelu odjeću kao simbol očišćenja od svakog grijeha. Zato se prva nedjelja iza Uskrsa zove “mladi Uskrs” ili “bijela nedjelja”.

U tjednu nakon povratka s proljetnih praznika, učenici su na satu vjeronauka učili o Isusovom ukazanju dvojici učenika te su i oni odlučili krenuti na put u Emaus. Tako su učenici područnih škola Ciglenik i Poreč, u srijedu 4. svibnja, u pratnji učitelja Ive te uz pomoć učiteljica Barbare i Martine svoj „Emaus“ pronašli u Kuli gdje su ih domaćini lijepo ugostili i nahranili prelomljenim kruhom, ali moramo priznati kako su kruh začinili i ćevapima koje je vjeroučitelj Miroslav vješto ispekao, a učiteljica Elizabeta je s učenicima postavila stol i organizirala čišćenje nakon druženja.

Kako je toga dana bio i spomendan sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca, vjeroučitelj Miroslav koji je i sam vatrogasac, progovorio im je o važnosti gašenja vatre te su zajedničkim snagama ugasili vatru na kojoj su pripremali objed.

Na kraju samo ostaje nada da će ovakvi susreti odlaska na „put u Emaus“ i u našoj školi postati tradicija.

Tekst i fotografije: Miroslav Peroutka, dipl. teolog i Ivo Marković, učitelj