« Travanj 2024 »

„Klokan bez granica“
Autor: Martina Nikolić, 18. 3. 2016.

Naša škola je i ove godine sudjelovala u međunarodnom natjecanju „Klokan bez granica“

Sudjelovao je 121 učenik (61 iz nižih razreda i 60 iz viših razreda). Učenici su bili raspoređeni u više učionica neovisno o kategoriji ispita koji su rješavali.

Ispit je počeo u svim školama u isto vrijeme, 12.30 sati, te se mogao pisati 60 odnosno 75 minuta ovisno o kategoriji (Pčelica -2. r. i Leptirić -3. r. 60 minuta, Ecolier -  4.-5. r., Benjamin - 6.-7. r., Cadet  - 8. r. 75 minuta ).

Projekt su vodile učiteljica Jelena Romić i profesorica Marijana Karničnik uz pomoć profesorice Marije Bajić, dok su u samoj provedbi natjecanja sudjelovali i učiteljica Maja Andrlić, asistentica Maja Majstorović i knjižničarka Martina Marić.

Svi sudionici natjecanja dobili su simbolične poklone (mali kalendar, službenu kemijsku olovku i keks - torticu).

Natjecanje je međunarodnog  karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Cilj je popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture te motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

„Klokan bez granica“ se samofinancira od sredstava koje uplaćuju učenici koji se žele natjecati. Učenici sami financiraju natjecanje sa svotom od 15 kn po učeniku, a od tih sredstava 60% odlazi na poklone i nagrade učenicima (svaki učenik prilikom dolaska na natjecanje dobiva mali poklon, a 10% najbolje plasiranih učenika nagradu) i 40% na materijalne troškove (članarinu u međunarodnoj udruzi, prijevod zadataka, tiskarski i poštanski troškovi, ispravak zadataka i dr.). Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.

Ove godine je održano natjecanje u isto vrijeme s približno istim zadacima u školama  Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Venezuele, Čilea, Gane, Irske, Izraela, Kostarike, Latvije i Malezije.

Rješenja zadataka bit će objavljena  15. travnja 2016. godine na http://www.matematika.hr/klokan/2016/ dok će rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika biti objavljeni  2. svibnja 2016. na mrežnim stranicama HMD-a (Hrvatsko matematičko društvo).