« Travanj 2024 »

Bili smo u Opatiji!
Autor: Martina Nikolić, 2. 5. 2016.

Od 6. do 8. travnja 2016. održano je državno natjecanje iz vjeronauka u Opatiji. Naša ekipa iz Osnovne škole Zdenka Turkovića također je bila sudionik tog događaja.

U srijedu, oko 6 sati, sretno stigavši autobusom u Opatiju, smjestili smo se u Hotelu Opatija. Navečer smo išli u Kongresnu dvoranu Grand Hotela Adriatic, na otvaranje natjecanja. Natjecanje je otvorio riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić.

Drugi dan natjecanja započeli smo odlaskom u Osnovnu školu ''Rikard Katalinić Jeretović''. Za učenike i mentore održan je prigodan uvodni program, igrokazi i pjesme, koji nas je malo opustio prije pismenog dijela natjecanja. Nakon testa, krenuli smo u obilazak Opatije. Grad je prekrasan, s jako lijepo uređenom šetnicom. Tijekom obilaska uživali smo u pogledu na more ,po kojem su se igrale zrake sunca, te upijali miris soli. Poslijepodne je održan drugi dio natjecanja, foto-slagalica, koji smo uspješno riješili. Slijedio je odlazak u Svetište Majke Božje Trsatske. Obišli smo samostan, crkvu te kapelu zavjetnih darova. Unutar kapele se nalazi mnoštvo slika koje vjernici donose, kao zahvalu Gospi, ali također i štake bolesnika koji su se izliječili.  Zatim smo se uputili na stari grad Trsat te obišli Gradinu, s koje se pruža prekrasan pogled na Rijeku. Navečer,smo prisustvovali misnom slavlju u katedralu sv. Vida, koje je predvodio nadbiskup Ivan Devčić. Ispunjen novim iskustvima i događajima, prošao je i drugi dan natjecanja.

Treći dan probudili smo se znatiželjni, ne znajući jesmo li prošli u treći krug, pod nazivom ˝Tko želi biti Isusov milijunak?“ Nakon objave ljestvice poretka, saznali smo da se nalazimo na odličnom 5. mjestu, što je značilo da smo prošle i u posljednji dio natjecanja! Sretne, hrabro smo krenule izvršiti i taj zadatak, pa kako bude. U prostoriji u kojoj se održavalo natjecanje, osjećalo se zajedništvo, ali i napetost. Na kraju, sve smo riješile točno te završili na 4. mjestu.

Nakon ručka, krenuli smo  kućama. Putem smo pjevali, veselili se, sklapali nova prijateljstva... Puni novih iskustava i lijepih dojmova, došli smo kući. Bili smo pomalo tužni, shvativši kako je sve brzo prošlo. Ima istine u tome da sve što je lijepo, kratko traje. No svega ovoga ne bi bilo da nema našeg vjeroučitelja Milorada Bandala, koji nas je cijelu godinu strpljivo pripremao, prolazio s nama kroz tužne i sretne trenutke te mu ovim putem želimo zahvaliti.

Klaudija Mahaček, 8.r