Dom zdravlja Požeško-slavonske županije u suradnji s Požeško-slavonskom županijom i Zavodom za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije je nositelj projekta “Zdravozubci” čiji je cilj prevencija i promocija oralnog zdravlja učenika 1. razreda. Projekt traje već treću godinu zaredom te smo tom prigodom ponovno ugostili liječnicu dentalne medicine Anju Ljevar koja je učenicima 1. razreda pregledala zube, pokazala na koji način ih trebaju održavati higijenu zubi te svim učenicima 1. razreda podijelila prigodne poklon pakete (četkica za zube, pasta za zube, slikovnica…) . Savjeti za zdravlje zubi dr. Ljevar su uvijek isti – redovita higijena zubi te redoviti dentalni pregledi (2-3 puta godišnje).
O projektu Zdravozubci
Potpora u financiranju je dobivena iz Europskog socijalnog fonda, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.- 2020., dodjelom bespovratnih sredstava u iznosu od 299.480,40 kuna.
Projektom se nastoji potaknuti učinkovita oralna higijena već od najmlađe dobi djeteta, s ciljem stjecanja dobrih navika svakodnevnog održavanja higijene i razvoja svijesti o važnosti oralnog zdravlja. Uvažavajući činjenicu kako Požeško-slavonska županija u odnosu na ostale županije bilježi najmanji broj posjeta doktorima dentalne medicine u 2019. godini, kao i činjenicu kako je sa što većom udaljenosti od gradskih središta, u ruralnim i nerazvijenim dijelovima županije, svijest o oralnoj higijeni znatno slabija, projektom se nastoji pokrenuti zdrava praksa. Projekt “Zdravozubci” zamišljen je kao edukacijsko-motivacijski preventivni program dentalnog zdravlja čiji je zadatak približiti djeci potrebe očuvanja oralnog zdravlja, smanjiti strah od doktora dentalne medicine, naučiti ih kako pravilno održavati oralnu higijenu i poučiti ih pravilnim tehnikama četkanja. Provedba projekta Zdravozubci predviđena je u dva dijela, tj. u dva posjeta razredima na početku (rujan) i na sredina (ožujak) školske godine. Za posjet u ukupno 17 osnovnih škola koje pohađa gotovo 600 djece, određeno je 5 liječničkih timova koji se sastoje od jednog doktora dentalne medicine te jedne medicinske sestre. Timovi bi održali 34 edukativne radionice u primjenu demonstracijskog materijala poput čeljusti i modela životinje, te potrošnog materijala za dentalni pregled, ukupne vrijednosti 23.700 kn. Prilikom oba posjeta djeci se poklanjaju simbolični paketići s zubnom četkicom, pastom, sredstvom za detekciju plaka, dječjim pješčanim satom za pranje zuba, uputama za roditelje, tematskom bojankom, stripom i ostalim motivacijskim sadržajima (procijenjene vrijednosti 85.200 kn) kojima bi se na zabavan način djeci interpretirale i ilustrirale zdrave higijenske navike. Projektom je planirana organizacija edukativne kazališne predstave koju bi u okviru projekta osmislilo Gradsko kazalište Požega, za koju bi u okviru projekta bio i organiziran prijevoz učenika iz svih matičnih i područnih škola do grada Požege. Kako bi se djeca što više motivirala, ali i potaknuli roditelji da se pobrinu oko posjeta izabranom doktoru dentalne medicine, projekt je dobio i natjecateljski karakter. Naime, razredi s najvećom statističkom razlikom, odnosno poboljšanjem stanja tvrdih zubnih tkiva između prvog i drugog posjeta nagrađuje se plaćenim jednodnevnim izletom u Park prirode Papuk. Za približno 200 djece bit će organiziran prijevoz, ulaznica za Park prirode, obrok, dodjela pohvalnica i majica za učenike koji su najviše napredovali, te obilazak poučne staze.