eTwinning projekti - MATEMATIKA I INFORMATIKA
Autor: Marijana Karničnik, 2. 7. 2021.

Ove su školske godine učenici 6.a, 6.b, 7.c, 7.d, 8.a i 8.b razreda naše škole, zajedno s učiteljicom Marijanom Karničnik, sudjelovali u tri međunarodna eTwinning projekta: International Women in Science Day II., Pythagorean Theorem Day i STEAM in society and community. Bili su vrlo marljivi, a što su sve radili možete pogledati u nastavku.

International Women in Science Day II.

Cilj ovog projekta je potaknuti djevojke na bavljenje STEM-om te istaknuti značaj žena u znanosti, poticanje timskog rada i suradnje među učenicima. Autori projekta su Maja Mačinko i Dalia Kager. U projektu su sudjelovali učenici iz Albanije, Armenije, Azerbajdžana, Bosne i Hercegovine, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Italije, Mađarske, Poljske, Portugala, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Srbije, Tunisa, Turske i Španjolske.

Učenici su proučavali znanstvenice iz Hrvatske i cijeloga svijeta, upoznavali njihova postignuća i prepreke s kojima su se susretale. Neke od suvremenih znanstvenica su upoznali i putem webinara kojima smo nazočili (Women in STEM – Role Models from the Petrochemical Industry i Međunarodni dan žena u znanosti). Uredili su pano u hodniku škole, izrađivali stop motion animacije, prezentacije i plakate o poznatim znanstvenicama (s naglaskom na hrvatske znanstvenice), adventski kalendar o poznatim znanstvenicama. Osim toga, istraživali su nazive ulica kutjevačkog kraja kao i Požege. Do kakvih rezultata su došli možete pogledati u nastavku.

***

Helena Bobinac i Lucija Soldo, 8.a - videzapis o Marie Curie (hrvatski) - stop motion animacija - samo uvod:

Dijana Vasilj, 8.a, stop motion animacija o našoj mladoj znanstvenici Antoniji Ressler (engleski):

Aurora Petrousek, 7.c, stop motion animacija o našoj znanstvenici Alemki Markotić (hrvatski/engleski):

Pythagorean Theorem Day

Ciljevi projekta su upoznavanje učenika s Pitagorom i njegovim sljedbenicima, upoznavanje učenika s Pitagorinim poučkom te njegovom primjenom u svakodnevnom životu, proslava Dana Pitagorinog poučka (16.12.2020.), poticanje timskog rada i suradnje među učenicima, proslava Međunarodnog dana matematike (14.3.2021.), odnosno dana broja π, upoznavanje učenika s različitim digitalnim alatima. Autor projekta je Gordana Divić. U projektu su sudjelovali učenici iz Hrvatske i Turske.

Učenici su izrađivali meme, čestitke, straničnike i prezentacije s temom Pitagore i njegovog poučka, osmišljavali pitanja za kvizove, crtali Theodorusove (Pitagorine) spirale te pravili stringart na drvetu i kartonu. Učenica Dijana Vasilj nam je ispekla kolače pa smo se svi skupa malo i zasladili.

Napravili su izložbu svojih radova u hodniku škole te virtualnu izložbu na stranici ArtSteps (slobodno prošetajte i pogledajte): https://www.artsteps.com/embed/60ce2935e8b6ed9a316be64e/560/315
U nastavku možete pogledati neke od njihovih radova.

***

STEAM in society and community

Cilj ovog projekta je razviti međuljudske odnose, osjećaj empatije, pomaganje drugima, učenje STEM-a i građanski odgoj, upoznavanje s različitim digitalnim alatima.

Autori projekta su Ali Murat ÇİVİ i Maja Mačinko.

U projektu su sudjelovali učenici iz Albanije, Armenije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Portugala, Republike Moldavije, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Slovačke, Srbije, Turske i Španjolske.

S učenicima su obilježeni Dan sigurnijeg interneta, Europski tjedan kodiranja, Hour of Code (Sat kodiranja). Učenici su izrađivali stripove, oblake riječi, kvizove u MS Formsu te kartice s QR kodovima za ponavljanje gradiva, programirali micro:bitove, osmišljavali rješenja za zbrinjavanje elektroničkog otpada i još puno toga.

U nastavku možete pogledati neke od njihovih radova.

Primjeri kvizova:
Kviz učenice Ljubice Marković o sigurnosti na internetu. (Internet safety quiz made by student Ljubica Marković.)

Kviz učenice Aurore Petrusek o sigurnosti na internetu. (Internet safety quiz made by student Aurora Petrusek.)

Kviz učenika Jure Markovića o sigurnosti na internetu. (Internet safety quiz made by student Juro Marković.)

***

Strip Aurore Petrusek, 7.c: