« Travanj 2024 »

NOĆ KNJIGE - PROGRAM PRIREDBE
Autor: Anita Katić, 5. 5. 2022.

Sam je program obilježavanja Noći knjige ove godine bio vrlo sadržajan, raznolik i zanimljiv.

Na samom je početku školska knjižničarka Matina Nikolić kratko predstavila manifestaciju Noći knjige prisutnima i ukratko najavila program. Nakon toga su se okupljenima predstavili članovi dramsko-recitatorske skupine škole svojim recitalom o slobodi čime su dodatno podcrtali ovogodišnji moto Noći knjige - poznate Gundulićeve stihove Himne slobodi "O lijepa, o draga, o slatka slobodo!". Nakon toga projicirana je i videonajava pripovijetke Duga Dinka Šimunovića koju su također snimlili učenici dramsko-recitatorske skupine sa svojom voditeljicom učiteljicom Anitom Katić na ideju učenika sedmoga razreda Jone Šipoša.

Učenica Ivona Bošnjak predstavila je uz pomoć PowerPoint prezentacije knjigu Poljubit ću je uskoro, možda koju učenici rado čitaju, a učenik Jakov Šipoš na isti je način prikazao svoju stras čitanja i gledanja posebih vrsta stripova i njihovih animacija. Ovi su se učenici za program pripremali sa svojom učiteljicom Ljiljanom Bernatović Markota.

Učenica osmga razreda Klara Malčić izvela je svoj monolog nastao prema poznatom romanu Ivane Bodrožić Hotel Zagorje s kojim je sudjelovala na ovogodišnjoj Državnoj smotri Lidrano 2022., a predstavila je i knjigu Nade Mihelčić Zeleni pas koja je odnedavno na popisu obveznih knjiga za cjelovito čitanje u osnovnoj školi. Za predsavljanje knjige pripremala se sa svojom učiteljicom Zdenkom Ugarković.

Učenici su također u sklopu programa predstavljali i svoje kreativne radove izložene u prostoru školske knjižnice. Učenice Mia Grlić, Matijana Jugović, Mia Štivić i Sara Štivić pročitale su svoju Blackout Poetry na engleskom jeziku, a učenice Vanessa Kičić, Nikolina Lukičević i Magdalena Starjački dvojezično su predstavile svoje viđenje odnosa romana i filma Harry Potter. Njiihov je mentor i učitelj Engleskoga jezika Dinko Kandjera.

Učenice Nina Čamak i Matea Mikić predstavile su svoj kreativni plakat o romanu  Kronike iz Narnije koje su čitale sa svojom učiteljicom Marijom John Ament na engleskom jeziku.

Učenica Marta Smojver predstavila je svoju društvenu igru nastalu na temelju romanesknog ciklusa o Harryju Potteru. Njezina je mentorica i učiteljica Anita Katić.

Svoje je prekrasne slike izrađene tehnikom ulja na platnu predstavio i mladi slikar naše škole Vinko Svitok, najmlađi član Udruge zavičajnih pisaca i slikara Požeško-slavonske županije "Matko Peić".

U programu su sudjelovali i članovi literarne skupine naše škole, budući pisci i spisateljice Ela Škopec i Antonio Kalizan pročitavši svoje nadahnute literarne radove. Voditeljica je literarne skupine škole učiteljica Ljiljana Bernatović Markota.

Svojim se radom, kratkom pričom na engleskom jeziku, na izložbi radovova predstavila i učenica Aurora Petrusek.

Na samom su kraju programa kao pravi "šećer na kraju" učitelji naše škole izveli svoju već tradicionalnu točku Učitelji čitaju i na zadovoljstvo svih nazočnih interpretativno pročitali dvije humoristične priče Zlatka Krilića. Svojim su interpretacijama ove godine gledatelje do suza nasmijali učitelj Dinko Kandjera te učiteljiice Mirjana Dukmenić. Marija Bajić i Marija John Ament.

Program je završio ugodnim slatkim druženjem svih nazočnih.