eTwinning projekti - MATEMATIKA I INFORMATIKA
Autor: Marijana Karničnik, 20. 5. 2022.

Ove su školske godine učenici 5.a, 7.a, 7.b, 8.c i 8.d razreda naše škole s učiteljicom Marijanom Karničnik sudjelovali u četiri međunarodna eTwinning projekta: Women in Space, Using Digitalization Tools to Create Mathematical Games, International Women in Science Day III i STEAM in society and community II. Bili su vrlo marljivi, a što su sve radili možete pogledati u nastavku.

Autorice projekta Women in Space su Gordana Divić i Marina Trstenjak Petran. U projektu su osim nas sudjelovali partneri iz Hrvatske (12), Italije (4), Srbije (1) i Turske (4).

Projektom smo obilježili Svjetski tjedan svemira (4. do 10. listopada), Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti (11. veljače) i Međunarodni dan astronomije (15. svibnja).

"Žene u svemiru" slogan je Svjetskog tjedna svemira 2021. godine, a tu smo temu koristili cijelu školsku godinu.

U projektu Using Digitalization Tools to Create Mathematical Games su sudjelovali partneri iz Albanije (1), Hrvatske (6), Republike Moldavije (1), Rumunjske (1), Sjeverne Makedonije (1), Slovenije (1), Turske (5), Ukrajine (1), Španjolske (1).

Ciljevi projekta su osposobiti učenike da sami stvaraju matematičke igre, osmišljavaju i odabiru zadatke iz matematike te koriste različite digitalne alate. U radu na projektu učenici su stekli vještine: sposobnost slušanja mišljenja drugih; uvjeravanje i argumentacija; sposobnost rada s raznim suvremenim resursima i alatima; timski rad; usredotočenost na zanimljiv, kreativan rad i rezultate; upravljanje vlastitim razvojem, svojim mogućnostima; planiranje i organiziranje procesa; razvoj entuzijazma, inicijative i ustrajnosti; kritičko i logičko razmišljanje; pretraživanje i analiza informacija; razvoj i donošenje odluka; upoznavanje i usvajanje rada s aplikacijama: Toontastic, Kahoot, Canva, Popplet i mnogim drugim; usvajanje gradiva koje uče u školi pomoću didaktičkih igara.

Uz ova dva projekta sudjelovali smo i u projektima International Women in Science Day III i STEAM in society and community II.

Autorice projekta International Women in Science Day III su Dalia Kager i Maja Mačinko, a u njemu su sudjelovali partneri iz Albanije (2), Armenije (1), Bosne i Hercegovine (4), Bugarske (1), Gruzije (2), Grčke (2), Hrvatske (70), Italije (1), Portugala (2), Republike Moldavije (1), Rumunjske (6), Sjeverne Makedonije (2), Srbije (3) i Turske (9).

Cilj ovog projekta je potaknuti djevojke na bavljenje STEM-om te istaknuti značaj žena u znanosti, poticanje timskog rada i suradnje među učenicima.

Cilj projekta STEAM in society and community II je razviti međuljudske odnose, osjećaj empatije, pomaganje drugima, učenje STEM-a i građanski odgoj, upoznavanje s različitim digitalnim alatima. Autori projekta su: Dalia Kager i Maja Mačinko, a sudjelovali su partneri iz ovih država: Albanija (3), Armenija (1), Azerbajdžan (1), Bosna i Hercegovina (4), Bugarska (1), Gruzija (2), Grčka (2), Hrvatska (49), Italija (1), Jordan (4), Portugal (3), Republika Moldavija (1), Rumunjska (8), Sjeverna Makedonija (1), Srbija (3), Tunis (1), Turska (10), Ukrajina (1) i Španjolska (1).

Prvi zadatak u svakom projektu bio nam je izraditi logo projekta. Učenici su radili u Canvi i napravili mnoštvo kreativnih uradaka. Ovo su samo neki od njih.

Povodom Svjetskog tjedna svemira i Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti smo uredili panoe.

Pano za Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti smo ukrasili čestitkama koje smo dobili od naših projektnih partnera, a i mi smo njima poslali svoje čestitke na kojima su učenici marljivo radili.

Izrađivali smo i postere, prezentacije, stripove, kvizove, osobne iskaznice poznatih matematičarki, puzzle...

Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta, Sat kodiranja i Europski tjedan kodiranja.

Crtali 3D modele u Tinkerkadu, a one najbolje ispisali na našem novom 3D pisaču.