Učenici i učiteljice PŠ Grabarje u Kutjevu!
Autor: Josip Mažar, 24. 4. 2024.

Kako je Kutjevo bogato brojnim kulturnim i povijesnim zanimljivostima, učenici Područne škole Grabarje sa svojim učiteljicama Anom Previšić i Kristinom Filipović odlučili su ih upoznati iz prve ruke. Posjet je započeo obilaskom školske knjižnice OŠ Zdenka Turkovića u Kutjevu.  Knjižničarka Valentina Bosanac upoznala je učenike s prostorom školske knjižnice, načinom posuđivanja i vraćanja knjiga, označavanjem knjiga koje pripadaju školskoj knjižnici te brojnim zanimljivostima vezanima u knjige, a učenici su s velikim zanimanjem pratili cijeli proces učlanjivanja u knjižnicu. Također, u knjižnici su pročitali i pogledali nekoliko knjiga po vlastitom izboru.

Nakon brojnih znanja koje su  ponijeli iz knjižnice, kratko su se okrijepili na igralištu gdje su doručkovali.

Treće odredište ovoga putovanja bio je Dvorac obitelji Turković kojega su učenici posjetili u sklopu ovogodišnjeg školskog projekta Tragom obitelji Turković. Voditelj dvorca Boris Perković upoznao i je s bogatom povješću samoga dvorca, prostorijama dvorca i njihovom namjenom te su na kraju bili počašćeni napitcima i kolačima. Ovim dijelom izleta učenici su bili posebno oduševljeni, kako njegovim izgledom tako i značajem dvorca za naš kraj.

Pošto Kutjevo glasi kao prijestolnica hrvatskih vinograda i vina, učenici su pobliže upoznali izgled Kutjevačke vinarije. Na ulasku u vinariju srdačno su ih dočekali predstavnici vinarije. U obilasku vinarije upoznali su njezinu povijest koja je urezana u bačvama, vidjeli najveću bačvu od slavonskoga hrasta te se počastili slasticama koje su im pripremili domaćini.

Nakon zahvale na gostoprimstvu, zaputili su se u Crkvu Rođenja Blažene Djevice Marije gdje su promatrali unutrašnji, ali vanjski izgled same crkve.

Kao krajnje odredište putovanja kroz Kutjevo, našla se i Narodna knjižnica i čitaonica Kutjevo. Pošto se 23. travnja obilježava Noć knjige, učenici su se imali priliku besplatno učlaniti. Knjižničarka Nikolina Miketa ih je upoznala s prostorom knjižnice i njezinom građom te im na odlasku podijelila poklone.

Za kraj putovanja učenici su uživali u šetnji do OŠ Zdenka Turkovića te su ponosni na svoj kraj kući ponijeli puno uspomena, znanja, doživljaja i novih spoznaja.

Tekst i fotografije: Kristina Filipović, mag. prim. educ.