« Travanj 2024 »

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru!
Autor: Josip Mažar, 22. 12. 2021.

U ponedjeljak 13. prosinca 2021. godine učenici osmih razreda naše škole sudjelovali su u terenskoj nastavi predviđenoj projektom „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. U pratnji učenika bile su razrednice Zdenka Ugarković (hrvatski jezik), Mihaela Markovac (povijest) i Valentina Starčević (engleski jezik).

Na putovanje su učenici krenuli autobusom u 6:00, a u „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ (MCDR) učenici su stigli nešto prije 8:00. Nakon doručka u hotelu Dubrovnik, učenici su u jednoj od dvorana hotela prisustvovali multimedijalnom predavanju „Domovinski rat“. Nakon završetka predavanja učenici su, uz stručno vodstvo, razgledavali postav MCDR-a Vukovar s naglaskom na Bitku za Vukovar. Upoznali su se s različitim vrstama mina i ozljedama koje je od njih moguće zadobiti, razgledavali su tenkove i oklopna vozila te avion.

Potom su se ukrcali u autobus i obišli, također uz pratnju vodiča, nekoliko memorijalnih lokacija u samome gradu – tvornicu Borovo, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen dom Ovčaru te Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata.

Za učenike je također organiziran i ručak, a dobili su i užinu. Nakon ručka posjećeni su još i samostan te crkva sv. Filipa i Jakova, gdje su učenici pogledali kratki film te prisustvovali još jednom predavanju.

Učenici su također razgledali i stalni postav Gradskog muzeja Vukovar smještenog u Dvorcu Eltz, a obišli su i Muzej Vučedolske kulture.

Posjet je završen s jednim satom slobodnog vremena koje su učenici iskoristili za razgled grada.

Tekst i fotografije: Valentina Starčević, mag. educ. philol. angl. et mag. educ. philol. suet.