Dani jabuka u PŠ Grabarje!
Autor: Josip Mažar, 25. 10. 2022.

Svi znamo kako je voće zdravo, hranjivo, puno vitamina... Učenici PŠ Grabarje za domaću zadaću su imali ponijeti voće, svoje najdraže zdjelice i dasku za rezanje.  Donijeli su jabuke, kruške, banane, kivi, ananas, grožđe, naranče i mandarine.

Naš Dan jabuka, koji obilježavamo 20. listopada,  započeo je s pripremom klupa, stolica, serviranjem pribora za rad. Učenici su bili znatiželjni i pogađali što će raditi - nisu mogli ni zamisliti da će biti maleni kuhari. Učenici su nakon toga uzeli voće koje su donosili, krenuli su rezati, sjeckati i stavljati u zajedničku posudu. Radeći smo razgovarali o voću, a jedno od pitanje je bilo o tome koje je voće „kraljica“ (učenici su odmah pogodili kako je to jabuka). Nabrajali su na koje sve načine možemo jesti jabuku, o njenim zdravim svojstvima (veliki broj vitamina), te za što se sve upotrebljava (služi za kompot, razne kolače i sl.).

Uživali su sjeckajući, a uz to su se trudili da budu oprezni i pažljivi jedni prema drugima. Divili su se kako su vrijedni i kako je posuda sve punija i punija voća.

Kada su izrezali voće, spremili su pribor, pripremili posudice i nestrpljivo čekali zdravu voćnu salatu. Svatko je dobio salatu u svoju zdjelicu. Neki su tražili malo meda i tako zasladili salatu (med je jako zdrav i dobar za imunitet).

Učenici su uživali u degustaciji svoje voćne salate, jako im se svidjela i bili su ponosni na svoj rad.

Nakon uživanja u izradi salate i degustaciji, učenici su pripremili pribor za likovnu kulturu. Ponovili smo vrste crta, pokreta, crtačke tehnike i ostalo, te su nakon toga svi zajedno uživali crtajući kraljicu voća.

Pri analizi svi su bili ponosni na svoje radove.

Tekst i fotografije: Iva Ivanović, mag. prim. educ. i Ana Previšić, mag. prim. educ.