Mjesec hrvatske knjige - listopad 2022.
Autor: Marija John Ament, 28. 10. 2022.

Iako je listopad protekao u zahvalnosti za plodovima zemlje i obilježavanjem Dana kruha i jabuka, ne smije se zaboraviti da u listopadu započinje jedna od važnijih manifestacija za poticanje čitanja, a to je Mjesec hrvatske knjige.

Manifestacija se obilježava svake godine od 15. listopada do 15. studenog i tada se na razne načine i raznim aktivnostima pokušava učenike potaknuti na čitanje.

U našoj školi listopadni dio Mjeseca hrvatske knjige obilježen je raznim aktivnostima.

Učenici produženog boravka imali su zadatak nacrtati sebe, brata, sestru, roditelje, djedove ili bake kako izgledaju kada čitaju i obavili su izvrstan zadatak.

U suradnji s učiteljicama Marijanom Hruška iz PŠ Vetovo, Martinom Kovač iz PŠ Bektež i Ivom Ivanović iz PŠ Grabarje, knjižničarka je provela mini aktivnosti s učenicima trećih i četvrtih razreda. Učenici su svojim riječima izrazili zašto je čitanje bitno i zašto nam je ono potrebno. Osim toga, učenici su ispisali koje su im to najdraže knjige koje su dosad pročitali. Našlo se tu, naravno, nekoliko lektirnih naslova, ali i onih koje su čitali u svoje slobodno vrijeme.

Učenici 3. razreda u Kutjevu su s knjižničarkom odradili oluju ideja na pojmove čitanje i knjiga.

Među najaktivnijim učenicima bili su oni u produženom boravku. Jednog dana došetali su do svoje školske knjižnice. Tamo ih je knjižničarka dočekala s kratkim animiranim filmom. Nakon pogledana filma, razgovaralo se o onome što su vidjeli, a zatim su učenici saznali da je film napravljen prema slikovnici Fantastične leteće knjige gospodina Morrisa Lessmorea. Knjižničarka im je pročitala i slikovnicu (koja se učenicima jako svidjela), a zatim su oni izrađivali svoje male leteće knjige. I naravno, isprobavali mogu li njihove knjige letjeti.

Kako se učenici viših razreda ne bi osjećali zanemareno, za one koji su htjeli sudjelovati pripremljen je Nacionalni kviz za poticanje čitanja u koji su se uključile dvije učenice 5. a razreda. Knjižničarka im je pripomogla u potrazi za knjigama koje je bilo potrebno pročitati kako bi mogle sudjelovati, jer nažalost tražene naslove u školskoj knjižnici nemamo. No, tko ima volje nađe i načina te su učenice uspješno pročitale tri romana i isto tako uspješno riješile i Nacionalni kviz za poticanje čitanja.

Početkom studenog bit će izvlačenje finalista te našim učenicama Lani Japundžić i Mihaeli Peklić želimo svu sreću.

Najiskusniji su u čitanju svakako učenici osmih razreda. Osim što čitaju zadane lektire, ima i onih učenika koji čitaju ''za svoju dušu''. Upravo ti učenici su napisali nekoliko preporuka njima najdražih knjiga.

Sve radove učenika možete vidjeti na našim fotografijama, ali i na panou u hodniku škole.

Nadamo se da ćemo biti aktivni u čitanju i u drugom dijelu Mjeseca hrvatske knjige.