Održan je svečani 29. Susret malih pjesnika Slavonije i Baranje u Cerniku - DJEČJI SVIJET U STIHU!
Autor: Josip Mažar, 6. 12. 2022.

„Lipa Naša / kaže baka moja, / a ja tada znam /da sam ponos i dika tvoja.“ Stihovi su iz pjesme DOMOVINO Ivone Bošnjak. S još trima učenicama sedmog razreda: Miom Grlić, Tenom Prpić i Elom Škopec  te s mentoricom Ljiljanom Bernatović-Markota bile su pozvane na svečani susret malih pjesnika Slavonije i Baranje u OŠ „Matija Gubec“ u Cerniku 25. studenoga 2022. godine.

Da su sve četiri učenice bile ponos i dika Lijepe Naše, kazuje činjenica da su njihovi literarni izričaji izabrani i uvršteni u zbirku pjesama Dječji svijet u stihu koja je posvećena velikom hrvatskom pjesniku Gustavu Krklecu. Na Susret su stigli učenički radovi iz 31 škole Slavonije i Baranje u ovo malo slavonsko mjesto Cernik koje već 29. put ugošćuje i produhovljava sve sudionike koji ne dopuštaju zaboravu široku pitomu slavonsku dušu opjevanu na štokavskom narječju. U zbirku je  uvršteno 40 pjesama.

Susret je započeo lijepim domaćinskim dočekom: srdačnim i dobrodošlim pozdravom, bogatom okrepom i u ime škole domaćina svečanim otvorenjem Susreta.

Slijedilo je uz prigodan program domaćina predstavljanje učenika, njihovih radova i škola iz kojih su došli. Svi su učenici pročitali svoje radove, a onda je prof. Đurđica Stuhlrajter, predsjednica  Prosudbenog povjerenstva, čije su bile još dvije članice: prof. Vjekoslava Bagarić i pjesnikinja Evica Kraljić, uputila pozdravne riječi i pohvale svim sudionicima pjesnicima neka nastave s puno ljubavi njegovati zavičajnu toplu riječ u svojim pjesmama jer pjesme su istina i radost, ljubav i mašta.

Učenici su nagrađeni velikim pljeskom, skromnim darovima, zbirkom pjesama i pohvalnicom, a onda je slijedio svečani ručak, bogat u slavonskom duhu, i topao ispraćaj do sljedećeg 30. Susreta malih pjesnika Slavonije i Baranje.

Tekst i fotografije: Ljiljana Bernatović-Markota, prof.

DOMOVINO.pdf (489.28 KB)
Trazim_pjesnika_broj_2.pdf (495.67 KB)