Tragom žice božićnice 2022.
Autor: Josip Mažar, 9. 1. 2023.

U četvrtak 22. 12. 2022. nakon tri godine stanke ponovo je u kinodvorani u Kutjevu uživo održana tradicionalna priredba učenika i učitelja Osnovne škole Zdenka Turković, Kutjevo Tragom žice božićnice 2022.

U program ovogodišnje priredbe Tragom žice božićnice uključili su se mnogi učenici viših razreda OŠ Zdenka Turkovića i njihovi mentori, a gosti su programa bili članovi Komornog tamburaškog ansambla Glazbene škole Požega Područnoga odjela Kutjevo i članovi Tamburaškoga orkestra grada Kutjeva na čelu sa svojim voditeljem Ivanom Karadžom, magistrom muzike.

Program je ovogodišnje priredbe vrlo lijepo i nadahnuto vodio učenik 8.a razreda Mihael Miletić.

Članovi pjevačkoga zbora škole izveli su tri božićne pjesme iz različitih krajeva svijeta i jednu novogodišnju pjesmu poznatoga hrvatskoga autora Arsena Dedića Sretna nova godina. Voditeljica je školskoga zbora profesorica Elizabeta Štancl.

Svojim su se literarnim radovima predstavile i učenice petih razreda Ivana Marković Lana Japundžić. Za nastup ih je pripremila profesorica Zdenka Ugarković.

U programu su božićne priredbe sudjelovali i učenici dramske skupine na engleskom jeziku. Izveli su svoj lutkarski igrokaz za koji su lutke izradili Klara Dorijan Benčić, a iste su oživjeli Kiara Vuković, Marta Smojver Matej Lukačević, učenici 8.c razreda. Voditeljica je dramske skupine na engleskom jeziku profesorica Helena Kovačić.

Komorni tamburaški ansambl Glazbene škole Požega Područni odjel Kutjevo pod ravnanjem je Ivana Karadže izveo skladbu Na saoniku.

Svoje su prigodne svečarske literarne radove pročitali i članovi literarne skupine škole, učenici sedmih razreda Ela Mijoković, Larisa Jambrek i Luka Malčić. Svojim su sastavcima i pjesmama vratili gledatelje u neka prošla vremena govoreći o tradicionalnom načinu proslavljanja Božića. Voditeljica je literarne skupine profesorica Ljiljana Bernatović-Markota.

Svojim već tradicionalnim šokačkim divanima, skečevima na zavičajnom govoru u program su se priredbe uključili i članovi dramsko-recitatorske skupine. Učenice Josipa Blažević, Matea Barić Sara Barić izvele su skeč vrlo aktualne tematike pod naslovom Oj euru, 'ko te izmislio, / Sve si babe u selu zbunio! Učenici Nina ČamakJona Šipoš i Zvonimir Vasilj izveli su prikaz božićnoga običaja položaja po nazivom Na Badnjak, ali naravno u svojem prepoznatljivom humorističnom tonu. Voditeljica je dramsko-recitatorske skupine i autorica tekstova profesorica Anita Katić koja je i ravnala cjelokupnom organizacijom priredbe.

Program su na najbolji mogući način zaključili gosti - članovi Tamburaškoga orkestra grada Kutjeva skladbom Zažmiri i zaželi u kojoj je solistica bila Tena Prpić. Voditelj je orkestra profesor Ivan Karadža, bivši učenik naše škole, a u rad su orkestra također uključeni mnogi učenici i djelatnici OŠ Zdenka Turkovića.

Tekst: Anita Katić