Učenici 4.a, 5.a i 6.a obilježili Dan planeta Zemlje!
Autor: Josip Mažar, 21. 4. 2023.

Svake godine 22. travnja obilježavamo rođendan našeg planeta - Dan planeta Zemlje. Ove godine obilježili smo ga i u našoj školi na nešto drugačiji način. Uz obilježavanja koje učitelji imaju na svojim redovnim satima, satovima razrednika, satima likovne kulture i sl. učenici 4.a, 5.a i 6.a su jučer obilježili Dan planeta Zemlje na nešto drugačiji način. U suradnji s Udrugom La Bella Vita iz Kutjeva smo organizirali nekoliko aktivnosti.

Prvo je predstavnica udruge Emi Majin održala uvodno predavanje o Danu planeta Zemlje u kojem je naglasak stavila na važnost razdvajanja i recikliranja otpada. U drugom dijelu su učenici na školskom igralištu trebali u igrama primijeniti sve ono što su slušali na predavanju - razdvojiti otpad i pri tome biti što brži. Nakon velikog odmora smo imali praktičnu nastavu, koja je bila i najzanimljivija većini učenika. Ispred zgrade Grada Kutjevu su nas dočekali predstavnici Grada koji su nas počastili krafnama i sokovima te nam dali vrećice i rukavice kako bi sve naučeno primijenili u praksi. Krenuli smo u smjeru kutjevačkog dvorca i tom prilikom pokupili sav otpad koji se nalazio na ulicama. Prilikom čišćenja ulica na dječjem igralištu je postavljena kućica za ptice koju su za ovaj događaj nabavili članovi udruge La bella vita. Usput je na nekoliko mjesta u korama naranče ostavljena hrana za ptice. Količina prikupljenog otpada je bila velika, što nas je mnoge iznenadilo jer nismo očekivali toliko smeća na našim ulicama. Na ovaj način smo pokazali da brinući za prirodu brinemo i o sebi. Kako je izgledalo sve možete pogledati na fotografijama, a učinkovitost ove akcije možete sami procijeniti ako prošećete ulicama našeg Grada.

Za kraj izdvojio bih jednu poruku koju je Emi Majin istaknula prilikom predavanja učenicima – „Priroda može bez ljudi, ali ljudi ne mogu bez prirode“.

Ovom prilikom još jednom zahvaljujemo udruzi La Bella Vita na suradnji i organizaciji ovog događaja te Gradu Kutjevu na sponzorstvu (vrećice, rukavice, sokovi i krofne).