Obilježavanje Noći knjige 2023.
Autor: Stjepan Zlatić, 24. 4. 2023.

U petak 21.4.2023. naša škola prigodno je obilježila manifestaciju Noć knjige 2023. Naslov ovogodišnje teme „Sanjaju li roboti električne knjige“ pružio je jedinstvenu priliku učenicima da razvijaju ideje o knjizi i čitanju u kontekstu novih tehnologija.

Tako je 4.a razred u Kutjevu s učiteljicom Kristinom Barić i knjižničarem Stjepanom Zlatićem istraživao mogućnosti novih tehnologija. Isprobali smo čitanje putem e-čitača, mogućnosti različitih umjetnih inteligencija, te vidjeli kako funkcionira „text-to-speech“ program za čitanje. Zamolili smo umjetne inteligencije da nam nacrtaju crteže, te da nam stvore skladbu za učenje, sve sa zanimljivim i neočekivanim rezultatima.

Svoje dojmove vrijedni učenici pretočili su u kratke sastavke, koje su pomoću tableta potom objedinili u elektroničku knjigu u programu „Bookcreator“.

Večernji dio programa održao se u knjižnici u kojoj su izloženi učenički radovi vezani uz lektire, a program je počeo predstavljanjem knjiga. Učenici su imali priliku odabrati bilo koju knjigu za predstavljanje, te su sljedeće učenice prezentirale knjige koje su im se svidjele, i to redom:

Ela Miočević:  "Tračerica" autorice Cecily von Ziegesar

Lana Baričević: "Teddy" autora Jasona Rekulaka

Anamarija Svitok: "Glee" autorice Sophie Lowell

Mia Grlić: roman "Slika Doriana Greya" autora Oscara Wildea

Petra Leopoldović: roman "Grimizna kraljica" autorice Victorie Aveyard

Marta Smojver: roman "Sumrak" autorice Stephanie Meyer

Kiara Vuković: autobiografiju Alana Rickmana pod nazivom "Madly Deeply“.

Nakon toga knjižničar Stjepan Zlatić predstavio je elektroničku knjigu učenika 4.a razreda, a program je završen tradicionalnom aktivnošću „Učitelji čitaju učenicima“, pri čemu su učiteljice Anita Katić, Marija John Ament i Marija Bajić čitale komad iz knjige Ephraima Kishona – Kod kuće je najgore, a knjižničar Stjepan Zlatić ulomak iz Dnevnika Adriana Molea, 13 i ¾ godina.

,,