Djelatnici MUP-a i Obiteljskog centra održali radionicu za učenike 8. razreda
Autor: Josip Mažar, 11. 5. 2023.

U četvrtak 11. svibnja predstavnici PU požeško – slavonske i Obiteljskog centra iz Požege održali su predavanje – radionicu učenicima 8. c. razreda na temu vršnjačkog nasilja. Radi se o preventivnom programu kojeg zajednički provode Škola, MUP i Obiteljski centar. Predavanje su održali dr. sc. Goran Matijević iz MUP-a i g. Sonja Paprić iz Obiteljskog centra. Zahvaljujemo predavačima i vjerujemo da će i ovo predavanje uroditi plodom i da će naša škola uistinu postati mjesto gdje se svi osjećaju sigurno i mjesto nulte tolerancije na nasilje.

Tema predavanja odlično se uklopila u ovo vrijeme kada se u medijima izvještava o nasilju u nama susjednoj zemlji. Učenicima je još jednom naglašeno da nasilje vodi u samo još veće nasilje i da su nasilnici zapravo i sami često žrtve nasilja, bilo verbalnog, fizičkog ili preko društvenih mreža. Istaknuli su da niti jedan oblik nasilja nije dopušten i da su svi odgovorni da se to ne događa. Nasilje često može biti i posljedica konzumacije nedozvoljenih sredstava koja svakako treba izbjegavati ali i maknuti se od društva koje promiče takve navike. Radije se trebaju posvetiti nekim pozitivnim aktivnostima koje potiču na druženje i kreativno provođenje vremena.  G. Paprić govorila je učenicima o prihvatljivom i neprihvatljivom ponašanju te mirnom rješavanju sukoba a g. Matijević upozorio je na opasnosti na društvenim mrežama, internetu… Istaknuo je da pravila koja vrijede u stvarnom životu vrijede i na društvenim mrežama a govorio je i o vršnjačkom nasilju koje prelazi u zonu kaznenih djela. Predavači su pozvali učenike na toleranciju ali isto tako upozorili na dužnost prijavljivanja svake vrste nasilja koju uoče u svojoj sredini. Potaknuli su ih na razgovor i sa roditeljima i sa osobama od povjerenja ako i sami osjećaju neki problem a roditelji bi trebali biti upućeni gdje im se djeca u kojem trenutku nalaze i u kakvom su društvu.

Tekst: Milorad Bandalo, dipl. teol., ravnatelj