Knowledge protects - eTwinning projekt
Autor: Marijana Karničnik, 30. 5. 2023.

Kako spriječiti cyberbullying, kako se boriti protiv cyberbullyinga, što učiniti ako smo žrtve nasilja na internetu? Što više znamo, lakše ćemo se zaštititi.

Učenici naše škole proširili su svoje znanje o nasilju na internetu uz odličan eTwinning projekt Knowledge protects. Uz naše učenike, u projektu su sudjelovali učenici iz Turske, Gruzije, Portugala i Grčke. Autori projekta su kolegice Lia Sartania iz Gruzije i Sevinç Kılıç iz Turske.

U projektu su sudjelovali učenici 6.a, 8.a i 8.b razreda naše škole, a mentor im je bila učiteljica Marijana Karničnik.

Kroz različite projektne aktivnosti učenici su se upoznali s vrstama nasilja na internetu te kako se zaštititi.

Gledali su filmove i crtiće o cyberbullyingu, razgovarali o njima i o svojim osobnim iskustvima, koristili različite web alate poput Canve u kojoj su izrađivali logo projekta, višejezične i dvojezične postere vezane uz projekt, izrađivali puzzle u različitim web alatima te zajednički s partnerima iz drugih država izradili rječnik o cyberbullyingu.

Tijekom projekta učitelji i učenici su međusobno komunicirali videopozivima putem Zoom aplikacije i dogovarali se za zadatke i teme koje treba obraditi. Učenici su sudjelovali na webinaru o sigurnosti na internetu koji im je održao Davit Tchanturia s Više politehničke škole iz Cordobe u Španjolskoj. Na kraju webinara učenici su svoje znanje o cyberbullyingu provjerili kroz kviz.

Znanja stečena tijekom ovog projekta učenicima će biti od koristi tijekom čitavog života.