Škola u prirodi!
Autor: Josip Mažar, 19. 6. 2023.

Učenici 3. i 4. razreda proveli su nezaboravnih pet dana u Selcu provodeći Školu u prirodi. Pomoću neposredne stvarnosti četvrtaši su usustavljivali nastavne sadržaje o Gorskoj i Primorskoj Hrvatskoj, a trećaši će sve što su  doživjeli i naučili primijeniti sljedeće školske godine.

Naše prvo odredište bio je Ogulin, grad čarobnih priča i bajki u kojem smo posjetili Ivaninu kuću bajke smještenu u drevnom Frankopanskom kaštelu, a predstavlja bajke najznačajnije hrvatske spisateljice bajki, rođene Ogulinke, Ivane Brlić-Mažuranić. Nakon obilaska izložbe i “druženja” s ostavšinom Ivane Brlić Mažuranić posjetili smo Zavičajni muzej Ogulin koji je također smješten u glavnoj zgradi Frankopanskog kaštela. Nastavili smo prema Selcu u kojem se nalazio naš hostel Little Seahorse. Jedva smo dočekali da se okupamo u lijepom plavom moru.

Svako jutro smo započeli tjelovježbom i doručkom. Prijepodne je bilo rezervirano za izlete i obilaske, poslijepodneva za kupanje, a večeri za zabavu i šetnje.

U Crikvenici smo prošetali gradom i posjetili poznati Aquarium gdje se nalazi 30 bazena u kojima obitava preko stotinu vrsta riba Jadrana (morski pas, morska mačka, morski konjic, jastog, hobotnica), tropskih mora (škorpija, anđeo, klaun, kugla, zebra…) i slatkovodnih riba (pirane, neonke, discusi…). Osim Crikvenice upoznali smo Novi Vinodolski, grad Krk te u povratku Trsat u Rijeci

Izlet brodom na otok Krk nas je oduševio. U Selcu smo se ukrcali na katamaran Mali Marino i krenuli na vožnju krčkim kanalom. Po dolasku na otok, posjetili smo špilju Biserujku koja se nalazi blizu sela Rudine.

U srijedu navečer smo gledali Ligu nacija i slavili veličanstvenu pobjedu Hrvatske nad Nizozemskom. Zadnja večer je bila rezervirana za disco večer i karaoke. Pjevali smo i plesali do kasno ne želeći ići na spavanje znajući kako nam je to posljednja zajednička večer.

U petak ujutro su učenici koji su imali najurednije sobe i koji su najviše pomagali u kuhinji dobili diplome. Nakon toga smo se posljednji put okupali i poslije ručka krenuli prema Trsatu gdje smo posjetili Crkvu gospe Trsatske i Trsatsku gradinu s koje se pruža veličanstveni pogled na Rijeku i okolicu. Posljednji  put smo mahnuli moru i umorni, ali zadovoljni sjeli u autobus jedva čekajući da stignemo svojim obiteljima.

Tekst: Kristina Barić, dipl. učitelj

Fotografije: Kristina Barić, dipl. učitelj, Snježana Ilić, uč., Marija Marijanović, uč., Marijana Hruška, dipl. učitelj i Iva Ivanović, mag. prim. educ.