PŠ Bektež provela međunarodni projekt Naše male knjižnice
Autor: Josip Mažar, 29. 6. 2023.

Protekle nastavne godine učenici PŠ Bektež trećeg i četvrtog razreda zajedno sa svojom učiteljicom Martinom Kovač sudjelovali su u Međunarodnom projektu Naša mala knjižnica. Tijekom godine učenici su upoznali autore diljem svijeta, čitali njihove knjige, rješavali zanimljive zadatke te sudjelovali u nagradnom natječaju božićne priče i osvojili nagradu.

Projekt Naša mala knjižnica usmjeren je na promicanje čitanja među djecom vrtićke i školske dobi. Knjige koje projekt donosi pomno su probrane i prilagođene uzrastu djece, a predložene aktivnosti poticaj su za kreativno izražavanje – verbalno, likovno i bilo koje drugo.

Svrha ovoga je projekta ponuditi djeci knjigu koja zaokuplja pažnju i svojim tekstom i ilustracijama pa čak i izvantekstualnim elementima koji mogu biti poticaj za razgovor. Knjige koje se nude u projektu, potiču na čitanje uz promišljanje, stvaraju aktivne čitače koji razmišljaju, analiziraju i počinju drukčijim očima gledati svijet oko sebe

Ove godine u projekt su uključeni autori i ilustratori iz čak osam zemalja: Finske, Estonije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Litve, Belgije, Južne Koreje i Hrvatske.

Kako bi ispunio svrhu, projekt NMK nudi  moderne slikovnice priznatih autora i ilustratoria. Uz šest slikovnica dolaze i tematske kreativne knjižice koje zanimljivim zadacima i likovnim izazovima  potiču djecu na stvaranje i izražavanje, razvoj svijesti o sebi i svojoj okolini, stvaranje vlastitog mišljenja.

Sudjelovanje u projektu bilo je jedno zanimljivo iskustvo kojim smo upotpunili naše čitalačko znanje.

Tekst i fotografije: Martina Kovač, mag. prim. educ.