Fizika u stvarnom životu
Autor: Josip Mažar, 3. 11. 2023.

Fizika je nevjerojatna jer se ne ograničava samo na školske učionice, već ima značajan utjecaj i primjenu u stvarnom životu. U osmom razredu, učimo o magnetskom učinku električne struje, koji se može primijeniti izradom elektromagneta. Kombinacijom željezne jezgre, bakrene žice i baterije, stvaramo privremeni magnent s brojnim korisnim aplikacijama.

Elektromagneti se često koriste u raznim uređajima, poput zvučnika i elektromagnetskih bravica. Ovaj spoj željeza i bakrene žice pokreće se uz pomoć električne struje koja stvara magnetno polje, pretvarajući običan čavao u privremeni magnent. Ova jednostavna demonstracija uči nas kako električna energija može generirati korisne i praktične efekte.

Upravo je ovakva primjena fizike ključna za razumijevanje mnogih tehnoloških inovacija koje svakodnevno koristimo. Dakle, iako nam se može činiti da su lekcije o elektromagnetima samo teorija, zapravo učimo o principima koji oblikuju naš svakodnevni svijet.

Fizika iz osmog razreda otvara vrata razumijevanju stvarnog svijeta kroz primjenu električne struje. Kroz eksperimente poput spajanja jednostavnih strujnih krugova u serijski i paralelni spoj, učimo osnove električnih instalacija koje često nalazimo u našim domovima.

Jedan od zanimljivih eksperimenata koji učimo je izrada elektromagneta koristeći željeznu jezgru, bakrenu žicu i bateriju. Ova praktična demonstracija pokazuje nam kako električna struja može stvoriti magnetno polje, što je ključno za razumijevanje rada elektromagneta u raznim uređajima.

Osim toga, izrada elektroskopa pomoću teglice, bakrene žice i aluminijske folije pruža nam uvid u mjerenje električnog naboja. Ovaj jednostavan instrument omogućuje nam da vizualno promatramo prisutnost električnog naboja, čime se produbljuje naše razumijevanje osnovnih električnih pojmova.

Učenje fizike na ovaj način omogućuje nam da shvatimo kako se temeljni principi električne struje primjenjuju u stvarnom životu. Kroz eksperimente, postajemo svjesni ne samo teorijskih koncepata, već i praktičnih primjena koje oblikuju tehnološki napredak i svakodnevni život. Učenike je kroz pokuse vodila učiteljica fizike Nataša Mikuš.

Tekst i fotografije: Nataša Mikuš, univ. bacc. phys.