Obilježavanje Mednog dana!
Autor: Josip Mažar, 8. 12. 2023.

Učenici prvih razreda obilježili su integrirani medni dan u okviru programa Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka. Svrha provedbe programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Svi učenici 1. razreda tom prilikom su dobili promotivni paket koji čine: teglica meda pakirana u staklenku za med lokalnog proizvođača, edukativnu slikovnicu "Pčelica Jelica i medo Edo" te promotivni letak Med hrvatskih pčelinjaka.

PŠ Bektež

Danas smo obilježili Medni dan. Učenici 4. razreda su samostalno istražili tko su pčele radilice, koja je uloga pčele matice, kako izgleda i nastaje košnica, što radi pčelar i kakvu zaštitnu odjeću nosi. Svatko je svoj dio zadatka prezentirao ostalim učenicima. Nakon toga su 1. i 4. razred pogledali prezentaciju i pročitali kratku slikovnicu o njima najpoznatijoj pčelici, a to je pčelica Maja. Svi zajedno smo bojali i izrezivali crteže te uredili pano. Tijekom uređivanja panoa smo pričali o vrstama meda, dobrobiti meda i kada oni najčešće koriste med i u kojim oblicima (čaj, kruh, sami med…)

Učiteljica Antonia Peroutka, mag.prim. educ.

PŠ Tominovac

Učenica Ema iz 4.r. započela je čitanje slikovnice Pčelica Jelica i medo Edo prvašićima i učenici iz 2.r. Nakon čitanja razgovarali smo o pročitanome te smo rješavali zanimljive zadatke u samoj slikovnici. Prvašići su odglumili razgovor između mede Ede i pčelice Jelice iz slikovnice.

Zatim smo pogledali prezentaciju Priče s cvjetne livade u kojoj smo saznali kako nastaje med  te kako doprinosi našem zdravlju. Saznali smo što sve pčele rade (matica, radilice, mužjaci ili trutovi), zašto pčele lete od cvijeta do cvijeta, što su to nektar, košnica i saće te koliko meda proizvede svaka pčelica tijekom svoga života. Istražili smo tko je bio sv. Ambrozije te smo saznali da je bio milanski biskup i zaštitnik pčelara. Pronašli smo legendu koja kaže da se kao dijete teško razbolio, a da su na njegovo lice sletjele pčele i ostavile meda oko njegovih usana i on je ozdravio. Bio je izuzetan pjesnik i govornik, častan i pravedan čovjek. Zato ga crkva slavi kao svetog biskupa i naučitelja, a pčelari kao svoga zaštitnika svake godine 7. prosinca.

Tajana Andrišek Kamenčak, mag. prim. educ.

PŠ Ciglenik

Medni dan u Cigleniku smo obilježili igrom Pčelice zuje, likovnim radovima i pisanim sastavkom na temu "Put pčelice od cvijeta do meda".

Ivo Marković, učitelj