« Travanj 2024 »

Edukacija djece u području zaštite i spašavanja!
Autor: Josip Mažar, 13. 3. 2024.

12. ožujka 2024. godine posjetili su nas djelatnici Civilne zaštite iz Požege - gospođa Ivanka Štimac te gospodin Damir Samardžija. Održali su učenicima 2.a i 3.a razreda predavanje – Edukacija djece u području zaštite i spašavanja. Upoznali su učenike s njihovim područjem djelovanja te kako postupiti u slučaju prirodnih i drugih nesreća ( požara, poplave i potresa). Gospodin Samardžija je naglasio važnost brze reakcije u slučaju nesreće; tko pomaže za vrijeme nesreće; ponovio broj koji treba nazvati; objasnio ulogu vatrogasaca te kako se učenici trebaju ponašati, a što nikako ne smiju ukoliko se nađu u ovakvim situacijama. Učenici su pažljivo slušali i sa zanimanjem pratili prezentaciju .

Nakon toga je uslijedilo pravo iznenađenje. U učionicu je ušao djelatnik Gorske službe spašavanja, gospodin Miro Mesić, sa svojim jedanaestogodišnjim psom, Larom. Upoznao nas je sa Larom koja nam je pokazala sve svoje vještine i poslušnost svom vlasniku. Gospodin Mesić je pojasnio čemu služe ovakvi psi te objasnio njihovu veliku važnost prilikom prirodnih i drugih nesreća. Koliko su učenici bili zainteresirani pokazuju mnogobrojna pitanja vezana za Laru. Na kraju nas je Lara pozdravila glasnim lajanjem i ponovno oduševila otvorivši sama vrata učionice. Zahvaljujemo našim gostima na vrlo zanimljivom i korisnom predavanju.

Tekst i fotografije: Melita Kuščer, dipl. učitelj