KAZALIŠTE, POSJET CARITASU POŽEŠKE BISKUPIJE I KATOLIČKOJ ŠKOLI
Autor: Josip Mažar, 24. 4. 2024.

U ponedjeljak, 22. travnja 2024. učenice i učitelji razredne nastave u Gradskom kazalištu Požega pogledali su predstavu Carevo novo ruho u režiji Ružice Maurus. Predstava je nastala prema istoimenoj bajci Hansa Christiana Andersena u kojoj je car mislio samo o tome što će svaki dan odjenuti i obuti. Nije mu bilo važno kako je u njegovom carstvu narodu i slugama. Jednoga dana, na dvor su došle dvije varalice koje su predstavljale kao vrhunski krojači obećavši caru kako će mu sašiti veličanstveno odijelo za povorku, ali  mu kažu kako će odijelo biti nevidljivo za glupe ljude. Car je bio oduševljen idejom te je varalicama odmah podario mnogo novca i zlatnika. U povorci je tek dijete bilo sasvim iskreno koje je reklo da je car gol te da na sebi nema nikakvo odijelo. Izvrsna gluma je djecu i učitelje ostavila bez daha, a glumce su nagradili velikim aplauzom nakon izvedbe.

Nakon predstave u kazalište učenici su se zaputili u Katoličku osnovnu školu jer je ovaj izlet u Požegu bio i prigoda za naš tradicionalni ''Put u Emaus'' kada učenici područnih škola u uskrsnom vremenu posjećuju jedni druge prisjećajući se  događaja kada su dvojica učenika na putu u Emaus prepoznali Isusa u lomljenju kruha o čemu su protekloga tjedna učili na satu VJ. U Katoličkoj školi dočekao nas je ravnatelj Frano Barišić koji nam je pokazao školu te nas je  ugostio u blagavaonici uz sok i kekse. Nakon toga smo pješke došli do Caritasa požeške biskupije gdje nas je dočekala ravnateljica Katarina Paulić i upoznala s radom Caritasa, socijalnom samoposlugom ''Riznica dobrote'' i caritasovom kuhinjom koja svakodnevno priprema sedamdeset obroka koje vrijedi volonteri dostavljaju starima i bolesnima u Požegi i okolici. Na kraju su i naši učenici darivali Caritas prehrambenim namirnicama i higijenskim potrepštinama te su na taj način podržali rad Caritasa i mnogima pomogli u njihovim životnim potrebama.

Tekst: Miroslav Peroutka, dpl.teolog i Tajana Andrišek Kamenčak, mag.prim.educ.