« Travanj 2024 »

„Kako očuvati ivanjskog rovaša“
Autor: Martina Nikolić, 18. 4. 2016.

I u našu školu je stigla putujuća izložba „Kako očuvati ivanjskog rovaša“. Radi se o projektu Katoličke gimnazije iz Požege i Parka prirode Papuk.

Ivanjski rovaš je gušter koji je strogo zaštićen te je ujedno i najmanji gušter u Hrvatskoj. Nastanjuje tople južne obronke Papuka, a može ga se pronaći u samo dva staništa – Parku prirode Papuk te u gradskom parku Iloka.

Danas smo ugostili predstavnike projekta „Kako očuvati ivanjskog rovaša“. Posjetili su nas djelatnici Parka prirode Papuk i profesor Frano Barišić s učenicima koji su nam prezentirali svoj projekt i dosadašnje rezultate. Tako su se učenici 6.c, 7.c i 7. d razreda upoznali s gušterom odnosno ivanjskim rovašem koji je strogo zaštićen.

Ivanjski rovaš je otkriven 2008. godine i od tada se intenzivno radi na zaštiti njegovog staništa. Cilj je očuvati, zaštititi i stvoriti što bolje uvjete za život. Uzrok ugroženosti u Parku prirode Papuk je širenje kamenoloma na padini vrha Pliš, te širenje crnog bora na staništu ivanjskog rovaša. Učenici Katoličke gimnazije već su imali akcije uklanjanja crnog bora i njegovih iglica koje mu jako smetaju jer je gušter iznimno mal, a iglice su veće od njega. Stoga su s područja Turjaka uklonjeni crni borovi, a zasađene biljke koje pogoduju gušteru.

Učenici su imali priliku vidjeti i pravog, ali ne i živog guštera što im je bilo vrlo zanimljivo.

Geolog iz Parka prirode Papuk predstavio je i edukativnu knjižicu Papuk for Kids koja na jednostavan i djeci prilagođen način govori o Parku prirode i Geo parku Papuk. Također su našoj školi darovali 10 primjeraka edukativne knjižice koje će biti dostupne učenicima.

U sklopu izložbe izloženo je 7 edukativnih plakata koji će biti u našoj školi tjedan dana. Svi učenici i nastavnici tako će imati priliku informirati se o ivanjskom rovašu te samom Parku prirode i Geo parku Papuk.

Učenici također mogu i sudjelovati u natječaju literarnog ili likovnog izražavanja o ivanjskom rovašu, a najbolji radovi biti će nagrađeni izletom u Park prirode Papuk i poznavanje sa staništem ivanjskog rovaša.