preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zdenka Turkovića Kutjevo

Login
Korisni linkovi

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

 

E-usmjeravanje

Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 10. 2017.

Ukupno: 270738
Ovaj mjesec: 982
Ovaj tjedan: 332
Danas: 3
Vremenska prognoza

"Plastičnim čepovima do skupih lijekova"

Šah uz školu

Priloženi dokumenti:
Ante.html
Anamaria.index.html

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježavanje Dana kravate!
Autor: Josip Mažar, 19. 10. 2018.

Kravata je jedan od hrvatskih simbola koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. 18. listopada je poznat kao Svjetski dan kravate. Ove godine obilježili smo ga i mi u našoj školi, a u akciju obilježavanja uključili su se učenici i učitelji. Kako je sve izgledalo pogledajte na fotografijama i videu u kojem će Vam učenica 3.razreda iz PŠ Tominovac, Dora Vračić, pokazati kako ona veže kravatu.


 

Ukratko o Svjetkom danu kravate - 18. listopada

18. listopada 2003. godine izvedena je spektakularna instalacija Kravate oko Arene u Puli. Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima. Putem televizijskih postaja, instalacija Kravata oko Arene postala je vrhunski svjetski spektakl, koji je vidjelo više od milijardu ljudi. U drugoj instalaciji, Kravata oko Hrvatske, koja je ovoga ljeta tijekom 60 dana crvenim koncem simbolički zagrlila i povezala Hrvatsku, prikazana je i posviještena ljepota hrvatske kulturne i prirodne baštine, a poruke mira i suživota upućene su i prema susjednim zemljama (http://academia-cravatica.hr).

Prema narodnim običajima, djevojke i žene koje su ispraćale hrvatske mladiće i muževe u ratove, darivale su im rupce kako bi u dalekom svijetu imali nešto što ih podsjeća na njih. Noseći rubac, muškarac bi pokazivao vjernost djevojki ili ženi. O tom običaju u hrvatskom narodu svjedoče mnoge pjesme i narodna predaja, a kravata je sastavni dio nošnje čak i onih Hrvata koji žive kao nacionalne manjine izvan domovine.

Europa prepoznaje kravatu u prvoj polovici 17. stoljeća tijekom tridesetogodišnjeg rata u Europi (1618 - 1648) u kojem su učestvovali i hrvatski vojnici. U Parizu je pod nazivom "La royal Croate" osnovana i posebna elitna vojnička postrojba u kojoj su služili Hrvati. Hrvati su nosili oko vrata rubac svezan na poseban način, a sami su taj rubac zvali podgutnica ili podgutnjak, a svijet je taj rubac nazvao prema imenu naroda koji ga je prvi nosio - kravata. Riječ "croata" prisutna je u brojnim jezicima kao korijen riječi "kravata".

                                  

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju