Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Autor: Martina Nikolić, 1. 3. 2019.

Dan ružičastih majica – 27. veljače 2019.

Dan ružičastih majica već je šest godina aktualan u Hrvatskoj. Naša škole je od 2016. godine aktivna u obilježavanju Dana ružičastih majica. Svake godine prigodnim majicama, panoima, predavanjima, radionicama obilježimo ovaj dan kako bi ukazali na problem vršnjačkog nasilja.

Ove godine pedagog i knjižničarka održali su predavanje i radionicu u PŠ Vetovo.

Pedagog je govorio o nasilju među školskom djecom, što se sve smatra nasiljem, koje vrste nasilja postoje, ali i ukazao na ono što nasilje nije. Uputio je učenike kako reagirati u pojedinim situacijama, kako se postaviti prema nasilniku ako se nađu u takvoj situaciji. Učenici su aktivno sudjelovali u predavanju i svojim primjerima određenih situacija dolazili do zaključka je li se radilo o vršnjačkom nasilju ili grubljoj dječjoj igri.

Knjižničarka je rekla nešto više o samom Danu ružičastih majica. Učenici su se informirali o počecima obilježavanja Dana ružičastih majica, što se na taj dan radi, koje aktivnosti se provode, što se ustvari želi postići time. Simboliku ružičastih majica učenici su već ranije čuli od svojih učiteljica, a zajedno s knjižničarkom su ponovili cijelu priču. Učenicima je predstavljena i službena pjesma i spot Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja „Ptica“ koju su pažljivo slušali i gledali te kasnije komentirali.

Za kraj sata učenici 1. i 2. razreda su bojali prigodne crteže dok su učenici 3. i 4. razreda pisali i ilustrirali poruke nasilnicima i njihova razmišljanja o Danu ružičastih majica. Od radova smo izradili zajednički pano koji krasi hodnik škole.

Osim u PŠ Vetovo, Dan ružičastih majica obilježili smo i u matičnoj školi te u ostalim područnim školama. Svi učitelji i nastavnici su na svoj način sudjelovali u obilježavanju, govorili učenicima o aktualnoj temi, nosili ružičasto.

Kako je sve to izgledalo pogledajte u fotogaleriji.