Zaharije i Petra uspješno sudjelovali na 26. Susretima malih pjesnika Slavonije i Baranje u Cerniku
Autor: Marija John Ament, 25. 11. 2019.

Susreti malih pjesnika Slavonije i Baranje, kojima je uspješan organizator već godinama OŠ „Matija Gubec“ iz Cernika, održani su 22. studenoga 2019. Susreti promiču kreativnost i dječje stvaralaštvo na štokavskom narječju.

Našu Školu predstavljali su Zaharije Matijević, učenik 8. razreda sa svojim radom More i ja i Petra Petrović, učenica 6. razreda sa svojim radom Zaigrane zvjezdice. Njihova mentorica je Ljiljana Bernatović-Markota, profesorica hrvatskog jezika.

Rezultat je ovoga okupljanja zbirka s 40 učeničkih radova u kojima se zrcali sva ljepota pjesničke riječi i vode nas duboko u svijet malih pjesnika, svijet slikovitosti, ljepote i sanjarenja. Ova zbirka pod nazivom PLES STIHOVA ISPOD LIPOVICE STARE  posvećena je pjesniku Vladimiru Vidriću. Pjesme u zbirci  podijeljene su u četiri tematske cjeline: Tiho u meni, zavik živi…, Jesenji vjetar stihove s lišćem nosi, U stihovima odbljesci zvijezda i Za tebe imam ljubav.

Na raspisani natječaj prispjelo je 97 pjesama iz 31 škole, od kojih su prof. Đurđica Stuhlreiter, pjesnikinja Evica Kraljić i prof. Vjekoslava Bagarić, kao članice Prosudbenog povjerenstva, odabrale za javno izvođenje i tisak u zbirci 40 pjesama, isto toliko autora iz 23 škole štokavskog govornog područja.

Nakon toplog pozdrava ravnateljice OŠ „Matija Gubec“ gđe Reze Benković, 26. Susrete je otvorila gđa Vesna Blumenštajn, voditeljica Odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu, dok je riječi blagoslova uputio gvardijan cerničkog Franjevačkog samostana i crkve svetog Petra apostola fra Vjenceslav Janjić.

Članice Prosudbenog povjerenstva izdvojile su 5 najuspješnijih pjesama:

Jutro, Lana Lipovac, OŠ Mikleuš; San, Ariana Matošević, OŠ „Matija Antun Relković“ Davor; Stih o jednom djetinjstvu, Fabijan Vođinac, OŠ „Josip Kozarac“ Slavonski Šamac; Šumska čarolija, Rebeka Dautović, OŠ Vladimira Nazora, Adžamovci i Zvijezde, Dora Dumenčić, OŠ Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo.

Uz 5 nagrađenih pjesama proglašen je i najbolji krasnoslov: Stari sat, Niko Bakunić, OŠ „Matija Gubec“ Cernik.

Zaharije Matijević je četvrti put nastupio na Susretima malih pjesnika te je tim povodom o svojim dojmovima dao izjavu mladoj novinarki Lari Lenić, članici Novinarske družine iz OŠ Mate Lovraka, Županja.

Još jednom zahvaljujemo domaćinima na toploj dobrodošlici i odličnoj organizaciji 26. Susreta malih pjesnika Slavonije i Baranje te se nadamo da će se nastaviti njegovanje tradicije i bogatstva jezičnog štokavskog izričaja u stihovima.

Čestitke našim učenicima i mentorici na ostvarenim uspjesima te da i dalje nastave baviti se lijepim riječima kojima mogu dosegnuti visine zvijezda.

Pjesme naših učenika možete pročitati ispod fotografija.

Pokrovitelji 26. Susreta malih pjesnika Slavonije i Baranje:

Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske

Općina Cernik

Tekst napisala: Ljiljana Bernatović-Markota, prof.

MORE I JA

Jutri…

na plaži sam sam,

more me očarava.

Ljuska se na

prvim zrakama sunca,

ne vidim mu kraja,

daleko na pučini

s usnulim nebom se spaja.

Postaje sve mirnije,

tek poneki mi val doplovi,

zapljusne me, poljubi

i u bistro plavetnilo se stvori.

Zatitra na suncu

i uz dah vjetra zašumi

najljepšu glazbu,

meni u znak pozdrava

more zahuji.

Zaharije Matijević, 14 godina

Osnovna škola Zdenka Turkovića, Kutjevo

Voditeljica: Ljiljana Bernatović-Markota

ZAIGRANE ZVJEZDICE

Zvjezdice nebeske zasvjetlucale,

Po nebu zaplesale,

Tanušno zapjevale

I lagano se zaigrale.

Usnuli grad sjajem obasjale.

A onda hitro u krevet su pošle,

Jer sunčeve zrake na obzor su došle.

Petra Petrović, 12 godina

Osnovna Škola Zdenka Turkovića, Kutjevo